Cornell Dubilier Electronics 380LX682M025J012
380LX682M025J012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M025J012
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
380LX682M025J012.pdf
Availability of 380LX682M025J012
QUANTITY
380LX682M025J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M025J012
Internal Part NumberEIS-380LX682M025J012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)78 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M025J012
Related Links380LX682, 380LX682M025J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M025J012 Details Description
Related parts for 380LX682M025J012
TRANSFORMR AUTO 115-230VAC 750VA datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 117 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf