Cornell Dubilier Electronics 380LX682M025K202
380LX682M025K202 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M025K202
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
380LX682M025K202.pdf
Availability of 380LX682M025K202
QUANTITY
380LX682M025K202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M025K202
Internal Part NumberEIS-380LX682M025K202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)78 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M025K202
Related Links380LX682, 380LX682M025K202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M025K202 Details Description
Related parts for 380LX682M025K202
SWITCH DIP TOP SLIDE 5POS 5V datasheet.pdf
CONN SPLICE CLOSED 10-22 AWG datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 110A 480VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 10POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 28POS .100 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf