Amphenol Aerospace Operations D38999/26SJ46PN
D38999/26SJ46PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SJ46PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26SJ46PN.pdf
Availability of D38999/26SJ46PN
QUANTITY
D38999/26SJ46PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SJ46PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26SJ46PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SJ46PN
Related LinksD38999/, D38999/26SJ46PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SJ46PN Details Description
Related parts for D38999/26SJ46PN
IC COUNTER BINARY 12BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 48 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN STR PLUG CRIMP PIN BRN datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 15POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
EVCA 16MM CABLE 32A UL BK 25FT datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf