Cornell Dubilier Electronics 380LX682M025K202
380LX682M025K202 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M025K202
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
380LX682M025K202.pdf
Availability of 380LX682M025K202
QUANTITY
380LX682M025K202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M025K202
Internal Part NumberEIS-380LX682M025K202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)78 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M025K202
Related Links380LX682, 380LX682M025K202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M025K202 Details Description
Related parts for 380LX682M025K202
FERRULE WIRE 1AWG/1/0 100PC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC CONV VOLT-FREQ 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1800.0UH SMD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SO datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8DFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V TO-220-3 datasheet.pdf