Cornell Dubilier Electronics 380LX682M035H032
380LX682M035H032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX682M035H032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
380LX682M035H032.pdf
Availability of 380LX682M035H032
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX682M035H032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX682M035H032
Internal Part NumberEIS-380LX682M035H032
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)68 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX682M035H032
Related Links380LX682, 380LX682M035H032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX682M035H032 Details Description
Related parts for 380LX682M035H032
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
LED 5MM GAP RED RT ANGLE HOUSING datasheet.pdf
PUSH BUTTON SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf