Cornell Dubilier Electronics 380LX822M035H042
380LX822M035H042 picture photo
Mfg. Part Number
380LX822M035H042
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
380LX822M035H042.pdf
Availability of 380LX822M035H042
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX822M035H042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX822M035H042
Internal Part NumberEIS-380LX822M035H042
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)57 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX822M035H042
Related Links380LX822, 380LX822M035H042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX822M035H042 Details Description
Related parts for 380LX822M035H042
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 72W 1.2V 60A SGL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULV QUAD 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONN RCPT FH 120PS .050 VERT datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 29.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 55POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf