Cornell Dubilier Electronics 380LX822M035J032
380LX822M035J032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX822M035J032
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
380LX822M035J032.pdf
Availability of 380LX822M035J032
QUANTITY
380LX822M035J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX822M035J032
Internal Part NumberEIS-380LX822M035J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)57 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX822M035J032
Related Links380LX822, 380LX822M035J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX822M035J032 Details Description
Related parts for 380LX822M035J032
CONN HEADER .100 DUAL R/A 30POS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC 1.5A PWR DIST SWITCH 8-DIP datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
Y04R RELAY OUTPUT UNIT datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf