Cornell Dubilier Electronics 381EL102M200K452
381EL102M200K452 picture photo
Mfg. Part Number
381EL102M200K452
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381EL102M200K452.pdf
Availability of 381EL102M200K452
QUANTITY
381EL102M200K452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL102M200K452
Internal Part NumberEIS-381EL102M200K452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL102M200K452
Related Links381EL102, 381EL102M200K452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL102M200K452 Details Description
Related parts for 381EL102M200K452
REG 2.5/1.8V 6A+6A DUAL VERT datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.0 X 6.3MM datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 35NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf