Cornell Dubilier Electronics 381EL122M200K052
381EL122M200K052 picture photo
Mfg. Part Number
381EL122M200K052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381EL122M200K052.pdf
Availability of 381EL122M200K052
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381EL122M200K052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL122M200K052
Internal Part NumberEIS-381EL122M200K052
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381EL
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL122M200K052
Related Links381EL122, 381EL122M200K052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL122M200K052 Details Description
Related parts for 381EL122M200K052
FIXED IND 150NH 230MA 1.47 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.15A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.80K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.74"L X 3.93"W datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf