Cornell Dubilier Electronics 381EL181M400J452
381EL181M400J452 picture photo
Mfg. Part Number
381EL181M400J452
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381EL181M400J452.pdf
Availability of 381EL181M400J452
QUANTITY
381EL181M400J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL181M400J452
Internal Part NumberEIS-381EL181M400J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)820 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL181M400J452
Related Links381EL181, 381EL181M400J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL181M400J452 Details Description
Related parts for 381EL181M400J452
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 6-6 SLVR 14' datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
TRANSISTOR JFET 8PLLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf