Cornell Dubilier Electronics 381EL391M250K022
381EL391M250K022 picture photo
Mfg. Part Number
381EL391M250K022
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381EL391M250K022.pdf
Availability of 381EL391M250K022
QUANTITY
381EL391M250K022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL391M250K022
Internal Part NumberEIS-381EL391M250K022
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)380 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL391M250K022
Related Links381EL391, 381EL391M250K022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL391M250K022 Details Description
Related parts for 381EL391M250K022
CONN RECEPT 11POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
CONN JACK DUAL 3COND 3.5MM VERT datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND CLEAR SEAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7OUT 2XPP RJ45 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf