Cornell Dubilier Electronics 381EL470M450H022
381EL470M450H022 picture photo
Mfg. Part Number
381EL470M450H022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381EL470M450H022.pdf
Availability of 381EL470M450H022
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381EL470M450H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL470M450H022
Internal Part NumberEIS-381EL470M450H022
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381EL
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.14 Ohm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL470M450H022
Related Links381EL470, 381EL470M450H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL470M450H022 Details Description
Related parts for 381EL470M450H022
SIDAC SLIC UNI 65V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.62A 140 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 90.9 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 290.4VC P600 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PCB GUIDE TAINER, COPPER, 3" datasheet.pdf
CONN EDGE .050 120POS DR TH datasheet.pdf