Cornell Dubilier Electronics 381EL471M400A052
381EL471M400A052 picture photo
Mfg. Part Number
381EL471M400A052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381EL471M400A052.pdf
Availability of 381EL471M400A052
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381EL471M400A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381EL471M400A052
Internal Part NumberEIS-381EL471M400A052
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL381EL Series Obs 6/Dec/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381EL
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)314 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381EL471M400A052
Related Links381EL471, 381EL471M400A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381EL471M400A052 Details Description
Related parts for 381EL471M400A052
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN ADAPT 7MM PLUG TO TNC PLUG datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf