Cornell Dubilier Electronics 381LQ152M160J452
381LQ152M160J452 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ152M160J452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
381LQ152M160J452.pdf
Availability of 381LQ152M160J452
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LQ152M160J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ152M160J452
Internal Part NumberEIS-381LQ152M160J452
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LQ
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)133 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ152M160J452
Related Links381LQ152, 381LQ152M160J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ152M160J452 Details Description
Related parts for 381LQ152M160J452
IC ADC 2CH 12BT 3V 150KSPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
VARISTOR 162V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf