Amphenol Commercial Products FCE17B25PC29B
FCE17B25PC29B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25PC29B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17B25PC29B.pdf
Availability of FCE17B25PC29B
QUANTITY
FCE17B25PC29B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25PC29B
Internal Part NumberEIS-FCE17B25PC29B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25PC2xB.igsFCE17B25PC2xB.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25PC29B
Related LinksFCE17B, FCE17B25PC29B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25PC29B Details Description
Related parts for FCE17B25PC29B
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO N JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf