Cornell Dubilier Electronics 381LQ222M160K052
381LQ222M160K052 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ222M160K052
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
381LQ222M160K052.pdf
Availability of 381LQ222M160K052
QUANTITY
381LQ222M160K052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ222M160K052
Internal Part NumberEIS-381LQ222M160K052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ222M160K052
Related Links381LQ222, 381LQ222M160K052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ222M160K052 Details Description
Related parts for 381LQ222M160K052
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .045-.065" .293" datasheet.pdf
JUMPER WIRE KIT - ASSORTMENT, 35 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8LFCSP datasheet.pdf
VRS M5K 5/8-18X4.0 MS CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 959OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 3000K 2020 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf