Cornell Dubilier Electronics 381LQ271M350J032
381LQ271M350J032 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ271M350J032
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
381LQ271M350J032.pdf
Availability of 381LQ271M350J032
QUANTITY
381LQ271M350J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ271M350J032
Internal Part NumberEIS-381LQ271M350J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)614 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ271M350J032
Related Links381LQ271, 381LQ271M350J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ271M350J032 Details Description
Related parts for 381LQ271M350J032
IDC CABLE - MKC60K/MC60G/MCE60K datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.75A 103 MOHM datasheet.pdf
IC GATE DUAL FUNCTION 8XSON datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DNLD PRO/RVDS4.1 COMBO NL LIC datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 630VDC datasheet.pdf