Cornell Dubilier Electronics 381LQ331M250J012
381LQ331M250J012 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ331M250J012
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LQ331M250J012.pdf
Availability of 381LQ331M250J012
QUANTITY
381LQ331M250J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ331M250J012
Internal Part NumberEIS-381LQ331M250J012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)502 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ331M250J012
Related Links381LQ331, 381LQ331M250J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ331M250J012 Details Description
Related parts for 381LQ331M250J012
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 24SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC60S/AE60G/CPC60S datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 10POS datasheet.pdf
2.5 WTB W.A. RADIALTAPIN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 370MA 1.42 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 26MA 70 OHM SMD datasheet.pdf