Murata Electronics North America GRM1885C2A560JA01D
GRM1885C2A560JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A560JA01D
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A560JA01D.pdf
Availability of GRM1885C2A560JA01D
QUANTITY
GRM1885C2A560JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A560JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A560JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A560JA01D
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A560JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A560JA01D Details Description
Related parts for GRM1885C2A560JA01D
TRANS PNP 45V 0.5A SST3 datasheet.pdf
IC REG BOOST 4V 0.13A 5TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER W/PLL 48LLP datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-20V datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 160POS GOLD datasheet.pdf
RES 192.29 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf