Stackpole Electronics Inc. SM4124FT28R0
SM4124FT28R0 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT28R0
Brief Description
RES SMD 28 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT28R0.pdf
Availability of SM4124FT28R0
QUANTITY
SM4124FT28R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT28R0
Internal Part NumberEIS-SM4124FT28R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT28R0
Related LinksSM4124, SM4124FT28R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT28R0 Details Description
Related parts for SM4124FT28R0
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
METRAL SHROUD 5X12 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
MOTOR DC GEARED 12V datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.8V OD SSOP3 datasheet.pdf