Cornell Dubilier Electronics 381LQ471M315K032
381LQ471M315K032 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ471M315K032
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
381LQ471M315K032.pdf
Availability of 381LQ471M315K032
QUANTITY
381LQ471M315K032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ471M315K032
Internal Part NumberEIS-381LQ471M315K032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ471M315K032
Related Links381LQ471, 381LQ471M315K032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ471M315K032 Details Description
Related parts for 381LQ471M315K032
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM 384.6VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf