Honeywell Sensing and Productivity Solutions 58C21000
58C21000 picture photo
Mfg. Part Number
58C21000
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 4W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
58C21000.pdf
Availability of 58C21000
QUANTITY
58C21000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 58C21000
Internal Part NumberEIS-58C21000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series58
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)58C21000
Related Links58C2, 58C21000 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
58C21000 Details Description
Related parts for 58C21000
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 144POS W/O POST SMD datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 3MM 880NM datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 48.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf