Cornell Dubilier Electronics 381LQ561M250H452
381LQ561M250H452 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ561M250H452
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LQ561M250H452.pdf
Availability of 381LQ561M250H452
QUANTITY
381LQ561M250H452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ561M250H452
Internal Part NumberEIS-381LQ561M250H452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ561M250H452
Related Links381LQ561, 381LQ561M250H452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ561M250H452 Details Description
Related parts for 381LQ561M250H452
CTRLR TEMP SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
SENSOR VRS 5/8" PWR OUTPUT 65V datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTVIBRATOR 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf