Cornell Dubilier Electronics 381LQ561M250K012
381LQ561M250K012 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ561M250K012
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LQ561M250K012.pdf
Availability of 381LQ561M250K012
QUANTITY
381LQ561M250K012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ561M250K012
Internal Part NumberEIS-381LQ561M250K012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ561M250K012
Related Links381LQ561, 381LQ561M250K012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ561M250K012 Details Description
Related parts for 381LQ561M250K012
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 3PH,15HP 11.0KW datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
PLATE REAR SHEAR datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 SKT RECP datasheet.pdf
HB.10.STO-GR.1.16 datasheet.pdf
ANTENNA 418MHZ 1/4WAVE WHIP SMA datasheet.pdf