Vishay/Dale RWR89N10R0BSRSL
RWR89N10R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N10R0BSRSL
Brief Description
RES 10 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N10R0BSRSL.pdf
Availability of RWR89N10R0BSRSL
QUANTITY
RWR89N10R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N10R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N10R0BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N10R0BSRSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N10R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N10R0BSRSL Details Description
Related parts for RWR89N10R0BSRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 5000' datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.12A 6DIP datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16PIN CRIMP datasheet.pdf
CBL RIBN 28COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
RJI CAB 1X IP20ANG270 22/1 2 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf