Cornell Dubilier Electronics 381LQ561M315A022
381LQ561M315A022 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ561M315A022
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
381LQ561M315A022.pdf
Availability of 381LQ561M315A022
QUANTITY
381LQ561M315A022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ561M315A022
Internal Part NumberEIS-381LQ561M315A022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ561M315A022
Related Links381LQ561, 381LQ561M315A022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ561M315A022 Details Description
Related parts for 381LQ561M315A022
IC FLASH 2MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf