Cornell Dubilier Electronics 381LQ561M350K452
381LQ561M350K452 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ561M350K452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
381LQ561M350K452.pdf
Availability of 381LQ561M350K452
QUANTITY
381LQ561M350K452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ561M350K452
Internal Part NumberEIS-381LQ561M350K452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LQ
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ561M350K452
Related Links381LQ561, 381LQ561M350K452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ561M350K452 Details Description
Related parts for 381LQ561M350K452
PHOTO SENSORW/DEEP SLOT 12MM/5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 2.5V OUTPUT SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.156" (3.96mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ SOT23-5 datasheet.pdf