Cornell Dubilier Electronics 381LQ561M350K452
381LQ561M350K452 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ561M350K452
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
381LQ561M350K452.pdf
Availability of 381LQ561M350K452
QUANTITY
381LQ561M350K452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ561M350K452
Internal Part NumberEIS-381LQ561M350K452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ561M350K452
Related Links381LQ561, 381LQ561M350K452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ561M350K452 Details Description
Related parts for 381LQ561M350K452
MOSFET N-CH 600V 15A TOP-3F datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL (E1 DIE) datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf