Panasonic Electric Works CB1AF-P-12V
CB1AF-P-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1AF-P-12V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Datasheet Download
CB1AF-P-12V.pdf
Availability of CB1AF-P-12V
QUANTITY
CB1AF-P-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1AF-P-12V
Internal Part NumberEIS-CB1AF-P-12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current117mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.4 W
Coil Resistance103 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1AF-P-12V
Related LinksCB1AF, CB1AF-P-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1AF-P-12V Details Description
Related parts for CB1AF-P-12V
RES SMD 12.4OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 240 OHM 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 250 MM datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf