Cornell Dubilier Electronics 381LQ821M250J452
381LQ821M250J452 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ821M250J452
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LQ821M250J452.pdf
Availability of 381LQ821M250J452
QUANTITY
381LQ821M250J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ821M250J452
Internal Part NumberEIS-381LQ821M250J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)202 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ821M250J452
Related Links381LQ821, 381LQ821M250J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ821M250J452 Details Description
Related parts for 381LQ821M250J452
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.25"LX1.5"W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 880MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 20PPM datasheet.pdf
ANTENNA GPS CERAMIC 1575MHZ datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V -15V 15V 80W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf