Vishay/BCcomponents BFC237518822
BFC237518822 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237518822
Brief Description
CAP FILM 8.2NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237518822.pdf
Availability of BFC237518822
QUANTITY
BFC237518822 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237518822
Internal Part NumberEIS-BFC237518822
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237518822
Related LinksBFC237, BFC237518822 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237518822 Details Description
Related parts for BFC237518822
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 3-PLL VCXO LVCMOS 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 9100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN FIBER SC TUNABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SLEEVE PTFE 1/8 NATURAL 250' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 22POS .100" datasheet.pdf