Cornell Dubilier Electronics 381LR121M420H032
381LR121M420H032 picture photo
Mfg. Part Number
381LR121M420H032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
381LR121M420H032.pdf
Availability of 381LR121M420H032
QUANTITY
381LR121M420H032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR121M420H032
Internal Part NumberEIS-381LR121M420H032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LR
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.02A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR121M420H032
Related Links381LR121, 381LR121M420H032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR121M420H032 Details Description
Related parts for 381LR121M420H032
CONN PLUG 40POS VERT .050" GO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A DUAL 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
381MM EURO HEAD VERT DUAL ROW 4C datasheet.pdf