Cornell Dubilier Electronics 381LR122M250A452
381LR122M250A452 picture photo
Mfg. Part Number
381LR122M250A452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LR122M250A452.pdf
Availability of 381LR122M250A452
QUANTITY
381LR122M250A452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR122M250A452
Internal Part NumberEIS-381LR122M250A452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LR
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)124 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR122M250A452
Related Links381LR122, 381LR122M250A452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR122M250A452 Details Description
Related parts for 381LR122M250A452
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf