Cornell Dubilier Electronics 381LR122M250A452
381LR122M250A452 picture photo
Mfg. Part Number
381LR122M250A452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LR122M250A452.pdf
Availability of 381LR122M250A452
QUANTITY
381LR122M250A452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR122M250A452
Internal Part NumberEIS-381LR122M250A452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LR
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)124 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR122M250A452
Related Links381LR122, 381LR122M250A452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR122M250A452 Details Description
Related parts for 381LR122M250A452
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS FLUSH PC MNT 24V datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
50POS BLACK M3 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
47000UF 10V 40X40MM 85C 12000H datasheet.pdf