Cornell Dubilier Electronics 381LR152M200A042
381LR152M200A042 picture photo
Mfg. Part Number
381LR152M200A042
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LR152M200A042.pdf
Availability of 381LR152M200A042
QUANTITY
381LR152M200A042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR152M200A042
Internal Part NumberEIS-381LR152M200A042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LR
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)99 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.56A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR152M200A042
Related Links381LR152, 381LR152M200A042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR152M200A042 Details Description
Related parts for 381LR152M200A042
IC REG BUCK 5V 0.3A SIP6 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 179MA 4.8 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 10.16MM datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
IC OPAMP LN 8MSOP datasheet.pdf
SMAM TO BNCM RF CABLE 50OHM 4GHZ datasheet.pdf