Cornell Dubilier Electronics 381LR331M250H032
381LR331M250H032 picture photo
Mfg. Part Number
381LR331M250H032
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LR331M250H032.pdf
Availability of 381LR331M250H032
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LR331M250H032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR331M250H032
Internal Part NumberEIS-381LR331M250H032
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)452 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.64A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR331M250H032
Related Links381LR331, 381LR331M250H032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR331M250H032 Details Description
Related parts for 381LR331M250H032
CONN TONGUE SPADE #10 14-16AWG datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR W/WDT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 40POS datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf