Cornell Dubilier Electronics 381LR391M200J012
381LR391M200J012 picture photo
Mfg. Part Number
381LR391M200J012
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
381LR391M200J012.pdf
Availability of 381LR391M200J012
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LR391M200J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LR391M200J012
Internal Part NumberEIS-381LR391M200J012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)383 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LR391M200J012
Related Links381LR391, 381LR391M200J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LR391M200J012 Details Description
Related parts for 381LR391M200J012
RES 5.1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
ACP-101 CUTOFF-DIES datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SFP 2X4 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf