Cornell Dubilier Electronics 381LX101M450J022
381LX101M450J022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX101M450J022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
381LX101M450J022.pdf
Availability of 381LX101M450J022
QUANTITY
381LX101M450J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX101M450J022
Internal Part NumberEIS-381LX101M450J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.66 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX101M450J022
Related Links381LX101, 381LX101M450J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX101M450J022 Details Description
Related parts for 381LX101M450J022
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TFLEX 7160,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf