Cornell Dubilier Electronics 381LX122M250A452
381LX122M250A452 picture photo
Mfg. Part Number
381LX122M250A452
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX122M250A452.pdf
Availability of 381LX122M250A452
QUANTITY
381LX122M250A452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX122M250A452
Internal Part NumberEIS-381LX122M250A452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)166 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX122M250A452
Related Links381LX122, 381LX122M250A452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX122M250A452 Details Description
Related parts for 381LX122M250A452
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX W/PIN datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ISP PROGRAMMER AVR JTAG datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
PREP DRIVE KIT 1 datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf