Cornell Dubilier Electronics 381LX153M063A052
381LX153M063A052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX153M063A052
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
381LX153M063A052.pdf
Availability of 381LX153M063A052
QUANTITY
381LX153M063A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX153M063A052
Internal Part NumberEIS-381LX153M063A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX153M063A052
Related Links381LX153, 381LX153M063A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX153M063A052 Details Description
Related parts for 381LX153M063A052
CONN SPRING CONT 12 POS .256 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 270K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-UMAX datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 28SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
PAC-QTUM-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 0.5A HOTROD datasheet.pdf