Cornell Dubilier Electronics 381LX181M400J032
381LX181M400J032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX181M400J032
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381LX181M400J032.pdf
Availability of 381LX181M400J032
QUANTITY
381LX181M400J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX181M400J032
Internal Part NumberEIS-381LX181M400J032
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)921 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX181M400J032
Related Links381LX181, 381LX181M400J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX181M400J032 Details Description
Related parts for 381LX181M400J032
IDC CABLE - CKR14G/AE14G/X datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 4.4A DPAK datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU W/LED datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100CABGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
26500 5C 5#20 P BY PLUG WC datasheet.pdf
470UF 250V 35X35MM 105C 10000H datasheet.pdf