Cornell Dubilier Electronics 381LX182M080J032
381LX182M080J032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX182M080J032
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
381LX182M080J032.pdf
Availability of 381LX182M080J032
QUANTITY
381LX182M080J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX182M080J032
Internal Part NumberEIS-381LX182M080J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductType 381LX383LX Aluminum Capacitors
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX182M080J032
Related Links381LX182, 381LX182M080J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX182M080J032 Details Description
Related parts for 381LX182M080J032
FIXED IND 1.2UH 3.3A 12 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 9SIP datasheet.pdf
IC MCU ARM7 32KB FLASH 48LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 140MA 28.4 OHM datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP PMI CONVEX FROSTED 9/16" RED datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf