Cornell Dubilier Electronics 381LX182M080K032
381LX182M080K032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX182M080K032
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
381LX182M080K032.pdf
Availability of 381LX182M080K032
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
381LX182M080K032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX182M080K032
Internal Part NumberEIS-381LX182M080K032
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX182M080K032
Related Links381LX182, 381LX182M080K032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX182M080K032 Details Description
Related parts for 381LX182M080K032
CONN HEADR SH 10POS SIDE 1MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 910PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.5"L X 6.3"W datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC WP 200W 100V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SNGLE 3COND CORD 4FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf