Cornell Dubilier Electronics 381LX182M100J042
381LX182M100J042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX182M100J042
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
381LX182M100J042.pdf
Availability of 381LX182M100J042
QUANTITY
381LX182M100J042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX182M100J042
Internal Part NumberEIS-381LX182M100J042
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX182M100J042
Related Links381LX182, 381LX182M100J042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX182M100J042 Details Description
Related parts for 381LX182M100J042
CAP TANT 100UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC SWIT REG BUCK 4A ADJ 144LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
TERM 032 BLADE GOLD 1416 AWG LNG datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf