Cornell Dubilier Electronics 381LX182M100K032
381LX182M100K032 picture photo
Mfg. Part Number
381LX182M100K032
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
381LX182M100K032.pdf
Availability of 381LX182M100K032
QUANTITY
381LX182M100K032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX182M100K032
Internal Part NumberEIS-381LX182M100K032
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX182M100K032
Related Links381LX182, 381LX182M100K032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX182M100K032 Details Description
Related parts for 381LX182M100K032
CONN HEADER 14POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN M12 8POS PLUG WIRE LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 1W datasheet.pdf