Cornell Dubilier Electronics 381LX271M250K012
381LX271M250K012 picture photo
Mfg. Part Number
381LX271M250K012
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
381LX271M250K012.pdf
Availability of 381LX271M250K012
QUANTITY
381LX271M250K012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX271M250K012
Internal Part NumberEIS-381LX271M250K012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)614 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX271M250K012
Related Links381LX271, 381LX271M250K012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX271M250K012 Details Description
Related parts for 381LX271M250K012
IC DAC 10BIT QUAD PARALL 28-SSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS RT ANG PCB datasheet.pdf
PLUG DC MOLDED 22AWG 2.1MM 3' datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 10V U2J 0402 datasheet.pdf
CONN IDC 10POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 300MA 871 MOHM datasheet.pdf