Cornell Dubilier Electronics 381LX273M010A012
381LX273M010A012 picture photo
Mfg. Part Number
381LX273M010A012
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
381LX273M010A012.pdf
Availability of 381LX273M010A012
QUANTITY
381LX273M010A012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX273M010A012
Internal Part NumberEIS-381LX273M010A012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX273M010A012
Related Links381LX273, 381LX273M010A012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX273M010A012 Details Description
Related parts for 381LX273M010A012
IC USB 2.0 BRIDGE AT2LP 56-SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 150A 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
EXTENDER CARD METRIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 16A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RF EVAL FOR SOT23 PRESCALERS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf