KEMET C1206L105M3PACTU
C1206L105M3PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206L105M3PACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
C1206L105M3PACTU.pdf
Availability of C1206L105M3PACTU
QUANTITY
C1206L105M3PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206L105M3PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206L105M3PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206L105M3PACTU
Related LinksC1206L10, C1206L105M3PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206L105M3PACTU Details Description
Related parts for C1206L105M3PACTU
RES SMD 16 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.5K OHM 5% 12W datasheet.pdf
RES 147K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
KIT DEV INTERFACE IPM MINIDIP datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf