TDK Corporation MHQ1005P7N5JTD25
MHQ1005P7N5JTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P7N5JTD25
Brief Description
FIXED IND 7.5NH 600MA 160 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P7N5JTD25.pdf
Availability of MHQ1005P7N5JTD25
QUANTITY
MHQ1005P7N5JTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P7N5JTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P7N5JTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance7.5nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P7N5JTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P7N5JTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P7N5JTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P7N5JTD25
IC CLK BUFFER 1:9 800MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 510A 2300W TO247 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
QFN-16 STENCIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
1300UF 150V 35X79 85C ST datasheet.pdf