Cornell Dubilier Electronics 381LX273M050A082
381LX273M050A082 picture photo
Mfg. Part Number
381LX273M050A082
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
381LX273M050A082.pdf
Availability of 381LX273M050A082
QUANTITY
381LX273M050A082 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX273M050A082
Internal Part NumberEIS-381LX273M050A082
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX273M050A082
Related Links381LX273, 381LX273M050A082 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX273M050A082 Details Description
Related parts for 381LX273M050A082
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
RES 7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DC/DC CONTRLR DDR/QDR 24-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 29MM 1.69" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
TERM COMPART LID 44X188X19.5MM datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.5A datasheet.pdf